05453) 7-27-31

КІДНЕПІНГ, АБО ВИКРАДЕННЯ ДІТЕЙ: ПРО ЩО ОБОВ’ЯЗКОВО МАЄ ЗНАТИ КОЖНА ДИТИНА

Сьогодні щодня із телевізійних екранів, рекламних бігбордів та газетних сторінок лунають заклики допомогти в пошуку чергової зниклої дитини. На жаль, знаходяться дітлахи далеко не в усіх випадках і не завжди цілими та неушкодженими. І все ж тема кіднепінгу, незважаючи на свою актуальність, досить болісно сприймається частиною батьків, які або взагалі намагаються не замислюватися над вірогідністю жахливої події, або ж обмежуються кількома банальними заборонами на адресу дитини на кшталт «не ходити із чужим дядьком».

Щоб навчити дітей адекватно реагувати на підозрілі пропозиції, необхідно детально і в той же час зрозуміло донести свій меседж. KidsVisitor пропонує батькам скористатися орієнтовним посібником «Пристає незнайома людина: що робити» та «Безпека в інтернеті»).

Що і як розповідати дитині: приклад розповіді

Пристає незнайома людина: що робити

Напевно, ти не раз чув, як дорослі (мама, тато, бабуся та ін.) забороняли тобі розмовляти із незнайомими людьми на вулиці та йти з ними. Навіть якщо вони запропонують, наприклад, торбину цукерок чи подивитися на цуценя. Є декілька особливих правил, до яких треба поставитися дуже серйозно та беззаперечно їх дотримуватися. Про чужу людину – саме таке правило.

Ти достатньо дорослий та маєш знати, що на світі живуть не лише добрі,але й дуже погані люди, які не зглянуться, не піддадуться на вмовляння не ображати, не відпустять до мами, якщо опинишся в їхніх руках. І щоб не потрапити під їхній вплив, ні в якому разі не можна залишатися з ними наодинці. Трапляються злі люди дуже рідко, але виглядають, як правило, досить гарно, можуть посміхатися, говорити приємні слова та обіцяти багато такого, що полюбляють усі діти, – солодощі, іграшки, навіть запевнять, що знають маму й тата.

Відрізнити поганця від звичайної людини на перший погляд неможливо. Тому головне правило, якого ти маєш дотримуватися за будь-яких обставин, це:

НІКОЛИ І НІКУДИ НЕ ХОДИТИ ІЗ НЕЗНАЙОМОЮ ЛЮДИНОЮ

На пропозиції піти у під’їзд, на пустир, за гаражі, сісти у машину – завжди відповідай рішуче «НІ» та чимдуж тікай туди, де є інші люди. Якщо ця людина не зла, вона не буде наполягати.

Не варто думати про те, що ти виглядаєш невихованим. Звичайний дорослий правильно оцінить твою поведінку та буде радий твоїй обережності.

Буває так, що нехороші незнайомці починають поводити себе дуже зухвало та агресивно: хапати за руку та кудись тягти, робити на людях вигляд, що є твоїми родичами. Щоб налякати дитину та задавити її волю, поганець може накричати, пригрозити пошепки на вухо. В такому випадку пам’ятай:

 НЕ ВТРАЧАЙ РОЗУМУ! ЗАБУДЬ ПРО ВВІЧЛИВІСТЬ! ЗАХИЩАЙ СЕБЕ ТАК, ЯК ТІЛЬКИ МОЖЛИВО!

Що це означає? Не поступайся негіднику та згадай, що тобі казали батьки про поведінку в подібних ситуаціях. Якщо незнайомець силоміць тягне тебе чи залякує – голосно кричи, бийся, кусайся, дряпайся, привертай увагу оточуючих.

Погана людина намагається зробити все в тиші, залишаючись непоміченою, тому якщо ти почнеш захищати себе та прохати сторонніх про допомогу, незнайомець може розгубитися. Звичайно, тобі завжди казали, що бути слухняним добре. Але цей випадок – виключення! Ти маєш діяти рішуче і будь-яким чином чинити супротив нападнику.

Важливо: щоб люди навколо зрозуміли суть ситуації, а не сприйняли вас за розсварених тата й сина, кричи:

«Я ЙОГО НЕ ЗНАЮ! Він хоче мене забрати! Допоможіть!»

Все це також стосується ситуації, коли твого друга намагається відвести стороння людина. Якщо ти помітив подібне, не йди за ними, а якнайшвидше біжи до дорослих – на майданчик, у крамницю, у двір та розкажи, що сталося. Не втрачай часу, чітко і зрозуміло повідом про це першому дорослому, що трапиться на твоєму шляху.

Щоб максимально захистити себе, намагайсяперебувати в компанії з іншими дітьми та уникай покинутих місць.

Безпека в інтернеті

Останнім часом негідники можуть знаходити жертв в інтернеті – на форумах, в соціальних мережах. Адже в віртуальному просторі легко видати себе за того, ким ти не є насправді, обманути. Тому ніколи не розповідай про себе інформацію – ім’я, прізвище, адресу, телефонний номер, не розміщуй світлин. Основне правило:

 НІКОЛИ І НІ ПІД ЯКИМ ПРИВОДОМ НЕ ХОДИ НА ЗУСТРІЧ ІЗ ВІРТУАЛЬНИМ ДРУГОМ

Якщо він підсміюється, мовляв, який ти ще маленький, наполягає на зустрічі, погрожує – будь насторожі та повідом батькам, але не піддавайся на вмовляння. Ця людина може бути дуже небезпечною.

Як захистити дитину від кіднеппінга: секретний пароль

Щоб максимально захистити дитину від можливих посягань, можна придумати свій особистий пароль безпеки, який знатимуть лише батьки та дитина. Домовтесь, що за обставин, коли мама чи тато вимушені передати послання через незнайому людину, посланець буде використовувати цей пароль на початку розмови: «Ніндзяго. Тебе мама прохала підійти до виходу супермаркета